ما پروژه شما را زیباتر می کنیم ، ساخت استخر و ویلا و محوطه سازی و روکش استخر
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
طراحی ویلا

تعریف ویلا:

ویلا به ساختمانی گفته می‌شود که در تعریف امروزه از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولا آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند. البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و ساز به شهروندان اجازه ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

ویلا در اصل به خانه ای ساخته شده در اطراف شهر گفته می شود كه دارای معماری به سبك ایتالیایی است. ویلا ها عمدتا در زمینی وسیع ساخته می شوند و بنای آن باید دارای جذابیت زیادی باشد و ترجیحا بنای ساختمانی ویلا باید با باغچه های سرسبز و چشم اندازهای زیبا احاطه شده باشد.

تاریخچه ویلا:

ساخت ویلاها از جمهوری روم باستان شروع شد و در آن زمان ساختمان‌های ارزشمند افراد طبقه بالای اجتماع به صورت ویلا در محوطه‌ها یا باغ‌های وسیع ساخته می‌شدند که بعد از فروپاشی امپراتوری روم توسط کلسیا کاربریشان تغییر کرد و به صورت صومعه استفاده می‌شدند و در قرون وسطی بعد از تعمیر و تغییراتی دوباره به صورت ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

تعریف ویلا در ایران:

در ایران در فرهنگ عامه معمولا به خانه‌هایی که نمای چهار طرف داشته باشند یا سقف شیب‌دار داشته باشند خانه‌های ویلایی گفته می‌شود و در شمال ایران به خاطر اقلیم مرطوب اکثر خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته می‌شدند و با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد ولی در حومه و شهرک‌های ویلاها به چشم می‌خورند.

ویژگی های معماری ویلا

تمام ویلاها دارای مشخصه های متمایز در معماری بنا هستند. قابل توجه ترین مشخصه آن ها این است كه در یك محوطه وسیع و باز ساخته میشوند. همچنین بسیاری از ویلاها دارای یك برجك مركزی در بنای خود هستند كه از تمام قسمت های بنا بلندتر است و به عنوان نقطه کانونی بنای ویلا از آن نام برده می شود. ویلا در قطعه بزرگی از زمین ساخته می شود و اطراف آن مملو از درختان، مناظر زیبا، و آبنماهایی است كه در محوطه سازی ویلا طراحی و ساخته می شوند. ناگفته نماندكه محوطه سازی و دكوراسیون خارجی ویلا از اهمیت زیادی بر خوردار است و فضایی كه بنای ویلا را احاطه می كند باید دارای زیبایی و جذابیت های بصری زیادی باشد. ویلا ها اغلب دارای بام های شیروانی با پوششی سفالین هستند و در نمای آن از آجر و موزائیك برای زیبا سازی استفاده می كنند.

سبك ویلا

سبك ویلای شما را عناصر و المنت های استفاده شده در آن تعیین می كنند. بنابراین مهم است از ابتدای ساخت ویلا بدانید چه سبكی را برای ویلای خود می پسندید. زیرا در این صورت می توانید مصالح مناسب و لازم را راحت تر تشخیص دهید و برای خرید آن اقدام كنید. برای مثال ویلایی با سبك كلاسیك دارای نمایی آجرین و درها و كفپوشی چوبی است.

آب و هوا

آب و هوا و منطقه جغرافیایی كه ویلا در آن ساخته می شود نقش مهمی در نوع مصالح مناسب برای ویلا و معماری دارد. برای مثال سقف شیروانی و عایق بندی بام بسیار قوی برای ویلاهایی كه در مناطق بارانی ساخته می شوند از جمله موارد حیاتی و بسیار لازم است. هم چنین ویلاهایی كه در مناطق بادخیز ساخته می شوند حتما باید دارای بادگیرهای قوی باشند تا صدمه نبینند.

توضیحاتی درباره طراحی ویلا  ( در ادامه مطلب )

در طراحی ویلا ابتدا می بایست تمامی شرایط مکان ویلا همانند زاویه تابش آفتاب, جهت وزش باد, شرایط زمین, محدوده زمین, ویلا های همسایگان, و قوانین ساخت و ساز مورد بررسی قرار گیرند. سپس با بررسی دقیق تر زمین, فرآیند طراحی ویلا آغاز می شود. در این میان می توان طراحی حیاط ویلا و طراحی محوطه ویلا را نیز آغاز نمود. طراحی و ساخت ویلا در شمال کشور با توجه به شرایط اقلیمی خاص منطقه صورت می پذیرد, در واقع نوع معماری و دکوراسیون داخلی ویلا بر اساس موقعیت جغرافیایی تعیین خواهد شد.

در طراحی ویلای دوبلکس, دکوراسیون داخلی ویلا باید به گونه ای باشد تا علاوه بر راحتی, از فضای مازاد طبقات بهره کافی را برد. در واقع دکوراسیون داخلی ویلا نیاز به ذوق و سلیقه طراح معمار را خواهد داشت.

در طراحی ویلا باید تناسب بین فضاهای خارجی و دکوراسیون داخلی ویلا رعایت شود. مجموعه رنگ های به کار برده شده در طراحی ویلا می بایست یک تصویر به هم پیوسته را نمایش دهند. نمای ویلا باید ترکیبی از جزئیات طراحی ویلا, مصالح و متریال ها, مدل های متنوع درب و پنجره و دیگر اجزای تشکیل دهنده باشد تا طراحی آن را زیبا جلوه دهد.

فضای سبز, محوطه ویلا، استخر و در کل طراحی محوطه ویلا نقش بسیار مهمی در زیبایی و راحتی ویلا خواهد داشت. در طراحی ویلا استفاده بهینه از فضای خارجی همانند پارکینگ ها, باغ, فضای سبز و استخر نیز به اندازه ی فضاهای داخلی حائز اهمیت است.

سرویس بهداشتی

سرویس های بهداشتی در حفظ بهداشت فردی و عمومی خانواده نقش بسیار مهمی ایفا می كنند. دستشویی باید با فضای ورودی خانه ارتباط مستقیم و با فضاهای دیگر خانه ارتباط غیرمستقیم داشته باشد.

استادان معماری معتقدند وقتی كسی برای اولین بار وارد یك خانه می شود، باید بتواند محل دستشویی را پیدا كند تا به هنگام ضرورت استفاده، مجبور به سؤال از دیگران نشود.فضای دستشویی نیازی نیست كه از نور مستقیم و طبیعی بهره ببرد ولی استفاده از نور مصنوعی در آن ضروری است. به دلیل رعایت مسایل بهداشتی، الزاماً باید در سرویس از رنگ های روشن استفاده شود. زیرا كه رنگ های روشن لكه ها را بهتر نشان می دهند.

محل استقرار توالت ایرانی و فرنگی در شمال و جنوب ساختمان نیست. این مسئله علاوه بر داشتن دلایل مذهبی به علل گوناگونی مثل نحوه گردش كره زمین، وزش باد و جریان آب و هوا انجام نمی شود.

اما دقت داشته باشید كه توالت و دستشویی همواره باید محیط آرامش بخشی داشته باشد بنابراین استفاده از رنگ های تند و خشن نمی تواند چندان جالب باشد.از سوی دیگر برای داشتن توالت و دستشویی زیبا كافی است به رنگ، شكل و طرح كاشی های دیوار و كف، كاسه توالت و دستشویی توجه كنید و كمی در انتخاب شیرآلات سلیقه به خرج دهید. آینه كه دیگر جای خود را دارد.معمولا فضای مناسب برای تـــوالت ۱٫۲۰ * ۱٫۲۰ و برای دستشویی نیز ۱٫۲۰ * ۱٫۲۰ میباشد . چنانچه مساحت خانه ای کـــــم باشد فضای تـــوالت و دستشویی یکجا طراحی می گردد و در این صورت ابعاد آن ۱٫۲۰ * ۲٫۲۰ یا ۱٫۲۰ * ۲٫۴۰ در نظر گرفته می شود . و همچنین عرض دستشویی ۷۰ الی ۷۵ سانتیمتر میباشد .

حمام

بررسی استفاده از حمام در منازل نشان می دهد كه ایرانی ها در گذشته بسیار بیشتر از كشورهای پیشرفته فعلی از آن استفاده می كردند.حمام خود دارای بخش های مختلفی است و به فضاهای جداگانه ای تقسیم می شود؛ برای مثال رختكن یكی از این فضاهاست.

معمولاً دكوراسیون حمام و نوع و رنگ لوازم و مصالح به كار رفته در آن به صورت هماهنگ و یكپارچه با توالت و دستشویی در نظر گرفته می شود.

پرده از وسایلی است كه معمولاً به صورت دلخواه در حمام استفاده می شود و در صورت استفاده بخش شست وشو را از دیگر فضاهای حمام جدا می كند.

همچنین فضاهای دیگری مثل اتاق کار ، اتاق میهمان ، اتاق بازی ، اتاق درس و … با توجه به طرح میتوان به فضاهای فوق اضافه نمود!

خانه به عنوان مکان آرامش ، محبوب ترین مکان نزد قلب های ما به حساب می ۀید. همهی ما به خانه هایمان پناه می بریم . ابعاد و اندازه ی خانه مطرح نیست ، خانه ی ما حریم امن ماست.

خلق کردن خانه ای که ویژگی ها و شخصیت ساکنانش را منعکس کند و در عین حال شامل همه ی اجزای یک طراحی خوب و پایبند به سبک طراحی اش باشد ، کار بس دشواری است.جای تعجب نیست که در زندگی سریع و روزمره ی عصر حاضر ، گاهی در خانه هایمان احساس بیگانگی می کنیم. دلیل مشترک بودن حس همه ی انسان ها نسبت به خانه اشان ، تصور اولیه ی یکسانی است که همه ی ما از تعریف خانه داریم .

در فرآیند طراحی خانه، افراد رویکرد های متفاوتی را برمیگزینند.

گروه اول ، به کتاب های پلان های معماری که حاوی هزاران پلان هستند روی می آورند و به امید پیدا کردن طرح مورد نظرشان شروع به ورق زدن این کتاب ها می کنند. همان طور که تصور می شود ، احتمال اینکه این روند بی نتیجه بماند بسیار زیاد است.

گروه دوم ، افرادی هستند که دوست دارند هرکاری را خودشان انجام دهند. آن ها کاغذ و ابزار و یا نرمافزار های طراحی معماری را تهیه می کنند و به امید رسیدن به یک طرح ایده آل شروع به طراحی می کنند. نتیجه ی این روند،اغلب نقشه است، اما نه نقشه ای مطلوب ( معمارانه ) . این افراد با اینکه معمولا از خواسته و ایده اولیه خود صرف نظر می کنند ، اما همچنان با موارد غیر کاربردی متعددی مواجه هستند.

گروه سوم، افرادی هستند که به سازنده های غیر معمار مراجعه می کنند که با آنها در طراحی و ساخت، یا بستن قرارداد با نقشه کش و طراح یا حتی معمار ، همکاری کنند. در این روند اگر در همه ی مراحل قدم های مناسب برداشته شود ، می توان انتظار نتیجه ی خوبی از این مجموعه همکاری داشت . اما اگر سازنده ذوق طراحی نداشته باشد، محصول این روند خانه ای خوش ساخت اما با نقشه ای غیرایده آل خواهد بود .رویکرد چهارم در طراحی خانه با خدمت گرفتن یک معمار یا طراح خانه های مسکونی آغاز می شود و در مرحله ی بعد با طی فرآیند منطقی طراحی خانه ادامه پیدا می کند . به دور از هر گونه تعصب حرفه ای ، به جرات می توان گفت که حاصل این فرآیند ، خانه ای ایدهآل است که به صورت منحصربه فردی برای استفاده کننده، و طبق سبک زندگی وی طراحی شده است.

یک معمار موفق باید اطلاعات کافی برای مبدل کردن طرحش به یک اجرای بی عیب و نقص را داشته باشد . اگر هدف از طراحی ، بررسی و تنظیم اندازه ی خانه و به حداکثر رساندن کارآیی اتاق ها و فضاهای ساخته شده است، باید در نظر گرفت که خانه ی ایده آل لزوما بزرگ نیست. راه های زیادی برای بهره مندی بیشتر و در حد یک خانه ی بزرگ از یک خانه ی کوچک وجود دارد.

طراحی سبز

یکی از جنبه های طراحی برای آینده ، طراحی پیدار است. امروزه مقوله هایی مانند طراحی پایدار ، معماری سبز و بناهای دوستدار طبیعت جزئ دغده های درجه اول معماران و طراحان است. خانه به عنوان یکی از نیاز های دائمی انسان ، یکی از ضروریترین زمینه های پیدا کردن این نوع معماری ها و طراحی ها ی هماهنگ با محیط زیست است .اساسا هدف از معماری سبز و پایدار ، کاهش و به صفر رساندن لطمه های وارده به همان سبزی طبیعت است.

برخی از جذبه های معماری سازگار با محیط زیست عبارتند از :

_ مقرون به صرفه بودن از مصرف انرژی به علت کاهش در مصرف برق، آب و منابع دیگر

_ کاهش آلودگی ها به دلیل کاهش اتلاف در مصرف مصالح مورد نیاز در ساخت و ساز و استفاده از مصالح بازیافت ی

_ استفاده از منابع انرژی قابل بازیافت در ساختمان مانند نور خورشید و نیروی باد

_ بازیافت مواد و منابع مورد استفاده مانند استفاده از آب مصرف شده برای آبیاری گیاهان.

سیاست های رایج طراحی های سبز شامل موارد زیر است :

جهت گیری ساختمان :

به نسبت نور مورد نیاز ، باید در جهت گیری ساختمان دقت کرد.جهت شمال – جنوب جهت گیری مناسبس برای ساختمان است. یکی از دلایل این جهت گیری فیلتر کردن گرمای آفتاب برای ورود به ساختمان است که با وارد شدن نور دمای ساختمان بالا می رود.

نورگیر سقفی :

استفاده از نورگیر سقفی به منظور اضافه کردن نور طبیعی به فضای داخل نیز از روش های رایج است. نورگیر های سقفی اغلب در کشور های نیمه استوایی به کار می روند.

سلول های خورشیدی :

استفاده از سلول های خورشیدی برای تولید نیروی برق یا تبدیل نمور خورشید به نیروی الکتریکی است. در واقع با استفاده از سلول های خورشیدی می توان در کاهش اثرات گرم شدن زمین سهیم شد.

انتخاب مصالح :

انواع مختلفی از مصالح سازگار با محیط زیست وجود دارند. مانند مصالح و مواد اولیه ی خام بومی مانند آجر ساخته شده از خاک منطقه ، بام سفالی ، یا انواع دیگری از مصالح قابل بازیافت .

کوران هوا:

با اجرای تمهیدات لازم برای ایجاد گورانت هوا بدون استفاده از تجهیزات مدرن و صرف هزینه می توان فضاهای داخلی را خنک کرد.

اقتصاد در طراحی

هزینه های ساخت که به صورت قیمت در هر مترمربع بیان می شود یکی از دغدغه های اصلی دستاندرکاران امر ساخت و ساز است.لزوم آشنایی بر نحوه ی صحیح محاسبه ی زیربنا، به منظور برآورد واقعی هزینه ها در برنامه ریزی مطرح می شود. در مرحله ی برآورد هزینه ها باید واقع بین بود.باید در نظر داشت که هزینه ی ساخت و ساز خانه ی مورد نظر و ارزش تمام شده ی آن باید مطابق با ارزش های حاکم بر مستغلات همسایگی های اطراف باشد.

عامل مهم در کنترل هزینه ها و دوری جستن از به وجود آمدن زیربنای غیرقابل استفاده ، درک درست از نحوه ی طراحی اتاق ها است. منظور این است که اتاق ها بیش از حد بزرگ یا کوچک نباشند.افرادی که با دید واقع بینانه نقشه کشی را آغاز نمی کنند ، مجبور به کنار آمدن با شرایط و حذف ایده هایشان می شوند. در صورتی که طراحی صحیح و معمارانه ی خانه ، نباید همراه با صرف نظر از خواسته ها باشد. نباید فراموش کرد که مشکلات هزینه کردن به مرور زمان کم رنگ می شوند ، اما کیفیت فضایی که نتیجه صرف هزینه است، حائز اهمیت و ماندگار است.

فرایند طراحی خانه (ویلا)

بررسی سایت

عدم استفاده از فرصت های موجود در سایت نتیجه ای جز یک خانه ی نامانوس با سایت نخواهد داشت . در واقع این خانه ،بی هدف روی زمین قرار گرفته است. عوارض این سهل انگاری اغلب شامل مواردی هم چون از دست دادن زاویه دید های مطلوب ، جیگیری اشتباه نسبت به آفتاب ، اتاق های تاریک ، مقرون به صرفه نبودن خانه از نظر مصرف انرژی و … می شود و در نهایت ، خانه به اندازه ای که می توانست ، چشم نواز به نظر نمی رسد.

پس از مرحله ی برنامه ریزی ، سایت باید تحلیل شود. این تحلیل باید شامل بررسی زاویه ی تابش آفتاب ، بادهای غالب ، توپوگرافی ، عوارض زمین،درختان و گیاهان شاخص ، دسترسی ها ، حدودزمین ، ساختمان های همسایگی ، عقب نشینی ها ، قوانین محدود کننده ی حاکم بر ساخت و ساز در منطقه و هر آنچه که طراحی را تحت تاثیر قرار می دهد ، باشد.

آشنایی با زمین

گام اول در خلق نقشه ی زمین مورد نظر برای ساخت خانه، که مرجع و راهنمای ما در تمام طول طراحی خواهد بود ، آشنایی کامل با زمین است. باید به صورت مکرر و متناوب زمین را بازدید کرد و در آن قدم زد. باید همسایگی ها را شناخت و راجع به محله تحقیقات لازم را به عمل آورد.


طراحی فضا های خارجی

در این مرحله باید تصمیمات مربوط به چگونگی استفاده از فضاهای بیرون خانه را اتخاذ کنیم. فضاهای بیرونی را به عنوان اتاق های بیرونی در نظر می گیریم. برای مثال تاب یا ننوی آویخته بین درختان، یک اتاق استراحت است و میز درون باغ که در فضای باز است و با گیاهان احاطه شده یا با چتری در بالایش حفاظت می شود یک اتاق غذاخوری بیرونی است.با استفاده از دیاگرام های ترسیم شده ی این اتاق ها،فضاهای خارجی . معبر ها را پیش از آنکه سراغ داخل خانه برای طراحی اتاق های داخلی برویم ، طراحی خواهیم کرد.

ترسیم دیاگرام های حبابی برای فضاهای خارجی

بهتر است طراحی فضاهای خارجی را پیش از طراحی فضاهای داخلی انجام دهیم. باید کاربری فضاهای بیرونی را بدانیم. چگونگی طی مسیر و رسیدن به خانه ، مکان یابی مناظر و دیدهای مناسب و زیبا، مسیر وزش باد های نامطلوب و نسیم مطلوب از موارد حائز اهمیت در این تصمیم گیری هستند.

طراحی محوطه

رابطه ی عمیقی بین مکان هایی که برای زندگی انتخاب می کنیم و سلیقه و طرز فکرمان وجود دارد. این رابطه عمدتا فرهنگی است و ویژگی های شخصی، زمان، تاریخ و ارتباط با مکان، طبیعت و منظر را مجسم می کند. این رابطه ی بین فضای درون و بیرون بیشترین اهمیت را دارد. ایوان ها ، رواق ها ، گل خانه ها و باغچه ها را به منظور انتقال از درون به بیرون استفاده می کنیم. کیفیت فضایی این المان ها روی کیفیت فضای داخلی تاثیر فوق العاده زیادی دارند.

محوطه سازی یک خانه را قاب می کند ، درست مانند یک نقاشی زیبا، برای شاخص کردن ویژگی های مثبت و پنهان کردن لبه های خام آن. حتی از نظر مادی نیز محوطه سازی به ارزش خانه می افزاید. در واقع در طراحی منظر برای خانه هدف گردآوری المان های پراکنده یک منظر برای خلق یک باغ زیباست . عناصر اصلی طراحی منظر عبارتند از : انواع گیاهان ، عوارض زمین ، آبیاری، المان های غیر ارگانیک و نورپردازی. درختان و بوته های بزرگ باعث ایجاد قاب ، صفحه بندی و سایه می شوند . گیاهان کوچکتر و گل ها تنوع در شکل و رنگ به وجود می آورند . سطوح چمن کاری شده در عین ایجاد فضاهای باز بصری ، محوطه های بازی نیز به وجود می آورند . عناصر دست ساز کاربری ها را آسانتر و فضاها را مفیدتر می کنند. عوارض زمین نیز باعث جذابیت و خلق نقاط تمرکز می شوند.

جمع بندی

در نهایت می توان گفت هر طراحی خوب و معمارانه برای خانه یک کانسپت سازماندهی شده می طلبد . خانه ی خوب و مطلوب این حس را که هر چیزی سر جای خودش قرار دارد ، القا می کند . در حقیقت طراحی خوب معمارانه سعی دارد خلقت خود را آسان به نظر برساند حتی اگر اینگونه نباشد . همانند نظاره کردن یک ورزشکار بزرگ، که با وجود این که می دانیم کاری که انجام میدهد دشوار است ، اما او این کار سخت را ساده ، آسان و بدون زحمت نشان می دهد. با وجود صادق بودن برخی از قوانین در کلیه ی طراحی حا و اجراها ، نباید فراموش کرد که به پشتوانه ی کانسپت قوی و تفکر در نظریه ی طراحی ، همه ی ابعاد تحت الشعاع قرار می گیرند . اگر مرحله ی برنامه ریزی را با دقت سپری کنیم ، سایت را به طور کامل آنالیز کرده باشیم ، با یک کانسپت سازمان دهی کار کرده باشیم و دائما به برنامه برای اطمینان از تطابق برنامه و طرح رجوع کرده باشیم ، موفقیت در طراحی امری مسلم خواهد بود.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic